top of page

O czym pamiętać przy budowie domu, żeby później zrobić z niego Smart Home

Dostajemy wiele zapytań o czym należy pamiętać budując dom lub remontując mieszkanie, aby mogło nam ono służyć jako Smart Home. Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na to pytanie podając kilka przydatnych wskazówek.Bardzo często można się spotkać z przekonaniem, że jeśli budujemy dom to całą instalację elektryczną musimy zrobić w topologii gwiazdy i powinniśmy wszędzie doprowadzić przewód czterożyłowy lub skrętkę, aby móc podłączyć do tego urządzenia. I jeszcze dodają ludzie, że jeśli budujemy dom to robimy Smart Home przewodowo, a jeśli chcemy mieć Smart home już w wybudowanym to wtedy bezprzewodowo. Oczywiście instalacje przewodowe mają przewagę w postaci niezakłóconej komunikacji nad tymi bezprzewodowymi i tutaj nie ma co się sprzeczać, jednak wtedy musimy zdecydować się na położenie setek metrów przewodów i kupowanie drogich komponentów na przykład w technologi KNX. Decydując się na rozwiązania bezprzewodowe musimy także pamiętać o potrzebie odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej, gdyż nawet bezprzewodowo komunikujące się komponenty w niektórych wypadkach potrzebują prądu :) Nie trzeba w tym wypadku łączyć wszystkiego w topologii gwiazdy, ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać.

Poniżej przedstawiono dziesięć rzeczy, o których według nas należy pamiętać przy budowie domu aby później zrobić z niego Smart Home.

1. Odpowiednia instalacja dla przełączników światła.

W każdej puszcze powinny się znaleźć przewody N (neutralny) i L (faza), zasada ta tyczy się wszystkich puszek (tych dla włączników schodowych również). W nowym budownictwie jest to już standardowe podejście, jednak w starszych instalacjach często brakuje dostępnej linii N. Obecnie większość inteligentnych przełączników światła potrzebuje zarówno N, jak i L. Istnieją takie przełączniki, które działają bez konieczności doprowadzenia przewodu N, ale jest ich sporo mniej, więc nie ma co sobie ograniczać możliwości wyboru.

2. Odpowiednie puszki podtynkowe

Należy pamiętać, że zwykle Smart przełączniki światła, czy Smart gniazdka są nieco głębsze niż tradycyjne i zajmują przez to więcej miejsca w puszce podtynkowej, dobrze jest więc zaopatrzyć się w głębsze puszki lub puszki z kieszonką. Kieszonka ta umożliwia schowanie np. sterownika Sonoff Mini jeśli chcemy zostać przy zwykłych włącznikach światła, ale potrzebujemy też funkcje Smart.


3. Odstępy pomiędzy puszkami

W dzisiejszych czasach zazwyczaj nie mamy w salonie już tylko jednej lampy na suficie, ale też kinkiety, podświetlenia LED itd.. Standardem w nowym budownictwie stały się więc zestawy włączników. Należy przemyśleć, czy chcemy zapłacić sporo więcej za zestawy takich firm jak Schneider czy Livolo, czy kupić przełączniki takich firma jak Tuya, czy Sonoff gdzie w jednym przełączniku możemy obsłużyć aż trzy punkty świetlne. Wymiar takiego przełącznika to 86x86mm. Odstępy pomiędzy puszkami muszą więc być większe, niż przy puszkach robionych z myślą o zestawach.

4. Doprowadź przewody zasilające do rolet i okien dachowych

Nasz klimat staje się coraz cieplejszy i coraz więcej osób decyduje się na rolety automatycznie wykonujące swoją prace w ciągu doby. Nawet jeśli nie planujemy mieć takich rolet na wszystkich oknach od początku to roztropnym będzie pozostawienie przewodów, które będą mogły zasilić sterowniki do rolet. Przydatną funkcją może być też pozostawienie przewodów zasilających przy oknach dachowym. Będziemy mogli wyposażyć te okna w Smart siłowniki, które zamkną je w razie deszczu i uchronią nasze poddasze przed zalaniem.

5. Zadbaj o odpowiednio o sieć WiFi

Jeśli w Twoim Inteligentnym Domu planujesz korzystać z elementów działających po WiFi to pamiętaj, aby przygotować odpowiednią sieć WiFi. Kup Access Pointy, które będą potrafiły obsłużyć kilkadziesiąt urządzeń na raz. Dobrą marką w rozsądnej cenie jest Ubiquity. Pamiętaj też o zabezpieczeniu tej sieci [więcej możesz przeczyć o zabezpieczeniach w naszym poście]

6. Kilka dodatkowych gniazdek do repeterów Zigbee

Jeśli nie będziesz korzystał z przełączników światła działających w komunikacji Zigbee, które to pełnią także funkcję repeterów to pomyśl o wykorzystaniu kilku smart gniazdek komunikujących się w tej technologii. Rozmieść je w miejscach, gdzie masz problemy z zasięgiem Zigbee. Twój zasięg w domu znacznie się poprawi oraz zyskasz możliwość sterowania urządzeniami, które do tych gniazdek są podłączone.

7. Komunikacja z bramki/bramy do rozdzielni

Czasami nasza brama wjazdowa/bramka są oddalone znacznie od dom i nasz sygnał WiFi tam nie dociera. Dobrze jest wtedy mieć kilka przewodów, które posłużą nam np. do otwierania bramki, bramy wjazdowej czy nawet przewód do podpięcia domofonu, czy kamery. Potrzebne są trzy przewody w przypadku podłączenia przekaźnika do otwierania bramki lub bramy. Dwa do zamknięcia obwodu i wysłania sygnału do otwarcia lub zamknięcia bramy oraz dwa do kontaktronu, który będzie sprawdzał czy nasza bramka lub brama są zamknięte, czy nie. Do wideofonu najlepiej jest zastosować skrętkę ethernetową i przewidzieć jakieś miejsce na zasilacz.

8. Zasilanie w okolicy zaworów gazu i wody

Jeżeli chcemy mieć możliwość, aby zawór wody zakręcał się, gdy czujniki zalania wykryją wyciek lub zawór gazu zakręcał się, gdy czujnik dymu nas zaalarmuje to musimy mieć w miejscu zaworu możliwość podłączenia specjalnych przełączników, które te zawory będą zamykać. Ponieważ do zamknięcia lub otwarcia zaworu potrzebna jest mechaniczna praca, tego typu zawory potrzebują zasilania. Musimy więc im to zasilanie zapewnić

9. Zasilanie w okolicy siłowników od podłogówki

Jeśli chcemy sterować każdą pętlą ogrzewania podłogowego oddzielnie to musimy zaopatrzyć się w siłowniki, które będą to robiły za nas. Siłowniki takie, tak jak zawory wykonują pracę mechaniczną, dlatego także potrzebują źródła zasilania, gdyż ich czas pracy na baterii byłby bardzo krótki.

10. Zasilanie w okolicy zaworu do podlewania trawnika

Poprzez zastosowanie mechanizmu, który będzie otwierał lub zamykał zawór wody w Twoim ogrodzie możesz w prosty sposób zautomatyzować proces podlewania ogródka. Oczywiście tak, jak w przypadku poprzednich zaworów także i tutaj konieczne będzie wykorzystanie zasilania. Zadbaj więc o to, aby takowe znalazło się w pobliżu zaworu

Mamy nadzieje, że tych kilka praktycznych wskazówek pomoże w odpowiednim przygotowaniu inwestycji pod wdrożenie systemu Smart Home. Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe pytania to zapraszamy na darmową konsultację. Chętnie doradzimy i postaramy się znaleźć optymalne rozwiązanie.

293 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page